Hizmet Ara
1 10

Elektrikçi

Firma kayıt işleminizi gerçekleştirin, firmanız bu sayfada ücretsiz olarak görüntülensin. Firma Kayıt

Görüntülenme Sayısı 348

Elektrikçi Nedir? Ne İş Yapar?

Elektrikçi, elektrik sistemlerini tasarlamak ve tamir etmek ile ilgili işlerde uzmanlaşmış kişiye denir. Elektrikçi ev ya da işyerleri gibi birçok alanda bulunan elektrik sistemlerini yapılandırarak bu sistemlerin çalışmasını sağlar. Elektrik sistemlerinde oluşan arızaları tespit ederek onarılmasını sağlar. 

Elektrik Tesisatı ve Elektrik Tamiri

Elektrikçi ya da elektrik teknisyeninin görev ve sorumlulukları arasında elektrik tesisatı ve elektrik tamiri işlemleri vardır.

 • Elektrikçi, yeni yapılan binalarda ya da tadilat yapılan yerlerde güvenli bir şekilde elektrik tesisatı kurulumunu gerçekleştirir.
 • Acil durumlarda elektrikçi, hızlı bir şekilde arıza olan alana müdahale ederek olası durumları önler ve kalıcı çözümler üretir.
 • Evde ya da işyerinde oluşan ani elektrik kesintileri için gerekli elektrik tamirini yaparak mağduriyeti önler. 
 • Sigorta panosunun kurulumunu ve bakımını yapan elektrikçi, olası sigorta atmalarını önleyecek çözümler üretir.
 • LED aydınlatma, mekan aydınlatmaları, dekor amaçlı yapılan ışıklandırmaların kurulumunu/montajını yapar.
 • Elektrikçinin en önemli görevlerinden biri ise, güvenli bir alan oluşturmak için toprakla sistemlerini ve paratoner kurulumunu yapmasıdır. 

Elektrik Tamircisi Nedir?

Elektrik tamircisi ya da halk arasında daha çok kullanılan elektrik ustası, elektrik tesisatının kurulumunu ve onarımını yapar. Elektrik tamircisi, evlerde, ofislerde ya da yeni yapılan binaların elektrik tesisatlarını yapar. Elektrik tesisatlarının kurulumunda ya da kurulum sonrasında oluşan arızalar, kısa devreler, aksaklıklar gibi sorunların giderilmesinde görev alır. 

En Yakın Elektrikçi

Ev ya da işyerlerinde oluşan elektrik arızaları, günlük hayatın aksamasına sebep olmaktadır. Yaşana elektrik arızalarında; kıvılcım çıkması, ışıkların sönmesi, prizlerin çalışmaması, elektrik kaçağı gibi arızalar ile karşılaşıldığında size en yakın elektrikçi ile iletişime geçmelisiniz. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve daha birçok ildeki, en yakın elektrikçi hizmetini alabilmek için Hizmetjet’i kullanabilirsiniz.

7/24 Elektrikçi

7/24 hizmet sunan, elektrikçi hizmetleri sayesinde, oluşan arızayı güvenli, sorunsuz ve hızlı bir şekilde halledebilirsiniz. İşinde uzman olan usta elektrikçiler sayesinde, elektrik arızaları tespit edilir ve onarımları yapılır. İşinde uzman usta elektrikçiler tarafından elektrik sistemleri kontrol edilerek olası bir elektrik arızasının önüne geçilir. 

Elektrikçi Fiyatları

Elektrikçi fiyatları, var olan kullanılan malzemeye, arızaya, yapılan onarıma veya bakıma göre değişiklik gösterdiği gibi aynı zamanda lokasyona ve elektrikçi ustanın deneyimine göre de değişiklik gösterebilmektedir. Elektrikçi fiyatları, yeni yapılan elektrik tesisatlarında veya elektrik montajında daha maliyetli olabilmektedir. Ev ofis gibi yerlerde oluşan minimal elektrik arıza sorunlarında elektrikçi fiyatları ortalama olarak 700 - 5.000 TL arasında değişmektedir. Elektrik döşemesi, elektrik tesisatı gibi işlemlerde elektrikçi fiyatları 10.000 TL - 30.000 TL arasında değişmektedir. 

Elektrik Arızaları

Ev ya da işyerlerinde meydana gelebilecek elektrik arızalarından en yaygın olanları şunlardır:

 • Sigortaların atması; aşırı yük ya da kısa devre sorunu sigortaların atmasına sebep olur. İşinde usta olan elektrikçiler tarafından kontrol edilerek değiştirilmesi gerekmektedir.
 • Işıkların yanmaması; ampul, lamba, prizlerde oluşan güç sorunu, kablolarda oluşan deforme ışıkların yanmamasına neden olabilir. Bu gibi elektrik arızalarının hızlı bir şekilde giderilmesi önemlidir. 7/24 elektrikçi hizmeti veren ya da evinize en yakın elektrikçi ile iletişime geçerek arızaların hızlı bir şekilde giderilmesini sağlayabilirsiniz. 
 • Elektrikli cihazların çalışmaması; prize takılı olan elektrikli cihazların çalışmamasının sebebi kablo bağlantılarındaki arızalar ya da prizlerde oluşan arızalar olabilmektedir. Elektrikçiler, gerekli olan elektrik malzemelerini kullanarak bu arızaları gidererek onarımını yapmaktadır. 
 • Elektrik çarpması; topraklama sorunu, aşınan elektrik kabloları ya da oluşan su sızıntıları elektrik çarpma riskini artırmaktadır. Bu durumlarda derhal size en yakın elektrik ustasını çağırmanız gerekmektedir.

Elektrik Malzemeleri

Elektrikçiler tarafından kullanılan elektrik malzemeleri, elektrik sistemlerinin sorunsuz bir şekilde çalışmasında önemli bir faktördür. Elektrik tamirinde, elektrik bakımında, yeni yapılan elektrik sistemleri montajında kullanılan en yaygın olan elektrik malzemeleri şunlardır: 

 • Priz ve anahtarlar; ev ve işyerlerinde kullanılan temel elektrik malzemelerindendir. Elektrikli cihazların ihtiyaç duyduğu elektriğe ulaşmasını sağlar.
 • Uzatma kabloları; prizin cihaza olan mesafesinin fazla olmasından kaynaklanan sorunlarda kullanılan elektrik malzemesidir.
 • Şarj aletleri ve piller; günlük hayatın önemli bir parçası haline gelen pil ve şarj aletleri, elektrikli ya da güç kaynağına ihtiyaç duyulan eşyalarda kullanılmaktadır. Saat, kumanda, kulaklık şarj aletleri vs.
 • Duy çeşitleri; aydınlatmada kullanılacak olan duyların farklı modelleri ve çeşitleri bulunmaktadır. Elektriğin ampule aktarılmasını sağlayan duylar, birçok alanda kullanılan elektrik malzemelerindendir.
 • Kablo düzenleyiciler; kabloların sıkça kullanıldığı alanlarda, evlerde, ofis ya da işyerleri gibi yerlerde oluşan kablo karışıklığını önleyen ürünlerdir. 

Bahsedilen elektrik malzemeleri en yaygın olanlardır, bunların haricinde birçok elektrikçinin kullanmış olduğu farklı malzemeler bulunmaktadır. İhtiyaçlarınıza yönelik olan elektrik malzemelerini; elektrikçilerden temin edebilirsiniz. 

Ana Sayfa Nasıl Çalışır? Hizmet Ara Hizmet Ver İletişim