Hizmet Ara
1 10

Görüntülenme Sayısı 482

Klima Servisi Nedir?

Klima servisi, klimaların kurulumunu, onarımını, bakımını, temizliğini, gaz dolumunu, filtre değişimini ve oluşan arızaların giderilme hizmetlerini sunan, uzman kişiler tarafından yapılan servis hizmetleridir. Klima servisleri, yetkili klima servisleri, bağımsız servisler ya da çeşitli markaların perakende mağazalarında hizmet vermektedir. Klima teknisyenleri ve uzmanları tarafından sağlanan klima servis hizmetleri, klimaların güvenli ve verimli çalışmasını sağlar. Klima kullanıcıları; klima kurulumu, bakımı ve arıza durumlarında en yakın klima servisine başvuruda bulunarak hizmet alabilmektedir.

Klima Bakımı Nedir?

Klima bakımı, klimaların verimli ve uzun ömürlü çalışması için düzenli aralıklarla yapılan işlemdir. Klima bakımı hem genel kontrollerinin sağlanmasını hem de klima temizliğini kapsamaktadır. Klima bakımında yapılan işlemler şunlardır: klima temizliği, kontrolü, gaz kontrolü, gaz doldurma, periyodik bakım işlemleri yapılmaktadır. 

Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

 • Klima bakımında dış ünite temizliği çok önemlidir, öncelikle cihazın dışı temizlenir.
 • Klimanın dış ünitesinde bulunan ısıtma- soğutma rezistansı serpantin temizlenir. 
 • Soğutucu akışkan kaçak kontrolleri yapılır.
 • Dış ünitenin içi temizlenir.
 • Dış ünitedeki elektriksel bağlantı noktaları kontrol edilir. (İletişim hattı, elektronik kart, bağlantı soketleri vb.)
 • Klimanın dış ünitesinde bulunan fanın ve hareketli parçaların bağlantıları kontrol edilir. 
 • Klimanın iç ünite bakımında ise klimanın filtreleri temizlenir.
 • Klimanın iç ünitesindeki gerilim ve besleme akım ölçümleri yapılır.
 • Fan ayarları kontrol edilir. 
 • Bakır boru hattında ezilme ya da kaçak olup olmadığı kontrol edilir. 
 • Bakır boru hattının izolasyonu kontrol edilir gerekli durumlarda onarılır veya değiştirilir.
 • Drenaj hattı bakımında ek yerlerde sızdırmazlık ve tıkanma kontrolleri yapılır.
 • Klima çalışırken çalışma değerleri kaydedilerek kontrol edilir.
 • Klimanın dış ve iç ünitelerindeki hava üfleme sıcaklık değerleri kontrol edilir.
 • Klima bakımını yaparken yüksek ve alçak basınç değerleri kontrol edilir ve kaydedilir. 

Klima Bakım Ücreti Ne Kadar?

Klima bakım ücretleri, klimanın duvar tipi klima, salon tipi klima, kaset tipi klima olup olmamasına göre değişiklik göstermektedir. Klima bakım ücretleri, klima servisleri tarafından farklı şekilde sunulabilir ve klimanın markasına göre klima bakım ücreti değişiklik gösterebilir. Klima bakımı ücretlerini belirleyen unsurlar klimanın tipi ve boyutu, bakımın kapsamı, ek hizmetler gibi unsurlar klimanın bakım ücretini değiştirmektedir. 2024 klima bakım ücretleri fiyat aralığı ise duvar tipi klima bakım ücretleri 1.500 TL - 3.500 TL arasında, salon tipi klima bakım ücretleri 2.000 TL - 4.000 TL arasında, kaset tipi klima bakım ücretleri 3.000 TL ile 5.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. 

Klima Filtresi Nasıl Temizlenir?

Klima filtresi temizliği, filtre klima ünitesinin üzerinde bulunuyorsa öncelikle klima sigortasından veya sigorta panosundan elektrik bağlantısını kesmeniz gerekmektedir. Üst kısımda bulunan filtreyi tutarak hafifçe yukarı doğru çekerek çıkarabilirsiniz. Filtrelerde biriken tozları elektrikli süpürge yardımıyla alarak ya da ılık su ile yıkayarak temizleyebilirsiniz. Klima filtresini ılık suda yıkamayı tercih ederseniz, nem kokusunun olmaması için kurumasını bekleyerek yerleştiriniz. Klima filtresi temizliği klimanın soğutma ya da ısıtma özelliğini etkilemektedir. Klimanın filtresi kirli olduğunda yeterli ısıtma veya soğutma işlemi yapamayacaktır. Periyodik olarak yapılan klima filtresi bakımı sayesinde klimalar, daha uzun ömürlü olur ve daha verimli kullanılır. 

Klima Bakımı Ne Zaman Yapılmalı?

Klimaların parça ve kullanım ömrünü uzatmak ve enerji tasarrufu sağlamak amacıyla klimaların yıllık bakımlarının periyodik aralıklarla yapılması gerekmektedir. Klima iç ünite ve dış ünite olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Klima bakımınızı yılda 1 kez yaptırmanız gerekmektedir. Eğer yaz ve kış aylarında yoğun olarak klima kullanıyorsanız klima bakımınızı yılda 2 kez yapmalısınız. Klimanızı düzenli kullandığınız dönemlerde kendiniz haftada bir klimanızın iç ünitede bulunan filtre temizliğini yaparak klimanızın daha verimli çalışmasına katkıda bulunabilirsiniz. 

Klima Gaz Dolumu Nedir?

Klimalar ısıtma, soğutma ve hava temizleme işlemleri yapan cihazlardır. Klimaların sağlıklı çalışabilmesi ve uzun ömürlü kullanılabilmesi için düzenli olarak klima bakımının yapılması gerekmektedir. Klima performansında düşüş veya soğutma kapasitesinde azalma fark edildiğinde klima gazı takviyesi yapılır. Özellikle yaz aylarında klimaların soğutma özelliği daha çok kullanılmaktadır. Klimaların soğutma fonksiyonlarını yerine getirilmesi için gaz seviyesi kontrol edilerek klima gaz dolumu ya da takviyesi yapılmaktadır. 

Klimalarda BTU Nedir?

BTU (British Thermal Unit) İngiliz ısı birimi olarak adlandırılmaktadır. BTU bir libre suyun sıcaklığını derece olarak yükseltmek için gerekli olan ısı miktarına denir. BTU seviyesi bir klimanın 1 saatte ortama yaydığı ısıyı ifade eder. BTU ne kadar yüksek olursa bir ortamı ısıtma ya da soğutma süreniz o kadar kısalacaktır. BTU klimanın performansı ile alakalıdır ve klima seçilirken dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. BTU seçerken önemli olan faktörlerden birisi de ortamın ya da alanın metrekaresidir. Büyük bir alanı soğutmak ya da ısıtmak istiyorsanız BTU değeri yüksek olan klimaları tercih etmelisiniz. 

Ana Sayfa Nasıl Çalışır? Hizmet Ara Hizmet Ver İletişim