Hizmet Ara
1 10

Görüntülenme Sayısı 183

Alarm Sistemleri 

Günümüzde ev ve işyerlerinin güvenliği alarm sistemleri ile sağlanmaktadır. Alarm sistemleri, maddi ve manevi olan eşyalarımızı korurken aynı zamanda sevdiklerimizi de korumamız için vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir. Alarm sistemleri nedir, alarm sistemleri nasıl çalışır, alarm sistemlerinin çeşitlerini yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.

Alarm Sistemleri Nedir?

Alarm sistemleri, belli bir alanı izleyen ve hırsızlıkları, yangınları, gaz sızıntıları gibi durumları algılayan cihazlardır. Alarm sistemleri, tespit edilen tehditleri kullanıcıya ya da güvenliğe bildirerek hızlı bir şekilde müdahale edilmesine yardımcı olur.

Alarm Sistemleri Nasıl Çalışır?

Hareketi algılayan sensörler; kapı veya pencere açılmasını algılar. Aynı zamanda yangın sensörleri, duman dedektörleri sayesinde karbonmonoksit gibi tehlikeleri algılar. Kontrol paneli sayesinde ise gelen sinyaller işlenir. Siren sesi veya ışıklı uyaranlar ile alarm dediğimiz sistem çalışmaya başlar. Böylece kullanıcılara veya etrafta bulunan kişilere görsel ve sesli olarak uyarı verilmiş olur. 

Alarm sistemi kullanmak isteyen ve birçok insanın merak ettiği bir diğer soru ise “Alarm sistemleri elektrik yokken çalışır mı?” sorusudur. Alarm sistemlerinde güç kaynağı bulunmaktadır, böylece herhangi bir elektrik kesintisi yaşandığında, arıza olmadan çalışmaya devam etmektedir.

Alarm Sistemi Çeşitleri

Hırsız Alarm Sistemi

Bu sistem mülkünüzde bulunan maddi veya manevi değeri olan eşyalarınızı, izinsiz yapılan girişlerden korur. Genellikle kapı alarmları veya pencere alarmları, hareket dedektörleri ve güvenlik kameraları içermektedir.

Yangın Alarm Sistemleri

Yangın alarm sistemleri, can ve mal kaybı yaşamamak için önemli bir sistemdir. Çıkan yangınlar, hızlıca büyüyebilmekte ve verilen zararın, kaybedilen canın ne yazık ki geri dönüşü olmamaktadır. Yangın alarm sistemleri, duman dedektörleri sayesinde dumanı ve ısıyı algılayarak yangını erkenden farkeder. Bu sayede yangına hızla müdahale edilebilir.

Gaz Alarm Sistemleri

Bu sistemler, karbonmonoksit gibi tehlikeli gazların sızıntılarını tespit eder. Sızıntı olduğunun tespiti halinde ise siren ile uyarıda bulunur. Doğalgaz dedektörleri, sızıntıyı erkenden fark etmesi sayesinde kapalı alanlarda hayati önem taşımaktadır. 


Alarm Sistemlerinin Faydaları

  • Hırsızlık, yangın ve gaz sızıntısı gibi tehlikelere karşı korur.
  • Evde ya da işyerinde olmadığınız zamanlarda dahi eviniz ya da işyerinizin güvende olduğunu hissetmek, size huzur verir.
  • Birçok sigorta firması, bahsedilen alarm sistemlerine sahip olan insanlar için indirimli poliçeler sunmaktadır. 

Kablosuz Alarm Sistemleri Nedir?

Kablosuz alarm sistemleri, genellikle ev ya da binalarda kullanılan sistemlerdir. Bu sistemler kontrol panellerine bağlanarak kablo düzeneği olmadan radyo frekansı ile çalışmaktadır. Hassas algılama teknolojisine sahip olan kablosuz alarm sistemleri, sensörler ile kontrol paneline sinyal göndererek iletişimi sağlar. Çevresel faktörleri (hareket, alev, duman, gaz kaçağı) hassas düzeyde algılayan sensörlere sahiptir.

Kablolu Alarm Sistemleri Nedir?

Kablolu alarm sistemleri, internet aracılığı ile iletişim sağladığı için network ağları ile kontrol edilmektedir. Akıllı cihazlar ile uyumlu olan kablolu alarm sistemleri, ev ve işyeri güvenliği için yenilikçi bir çözüm sunmaktadır. Kablolu alarm sistemleri sayesinde kapılarınızı kilitleyebilir ve video kayıtları ile işyeri ya da evinizin görüntülerini izleyebilirsiniz.

Ana Sayfa Nasıl Çalışır? Hizmet Ara Hizmet Ver İletişim