Hizmet Ara
1 10

Görüntülenme Sayısı 176

Avukat Nedir?

Avukat, hukuk eğitimi alan ve belirli sınavları geçerek avukatlık ruhsatı alan bireylerdir. Avukatlar, kurumların veya insanların haklarını savunmak amacıyla danışmanlık ve temsil hizmeti sunmaktadır. Avukatlık mesleği, hukukun üstünlüğünü korur ve adaletin sağlanması için büyük bir öneme sahiptir.

Avukat Ne İş Yapar?

Avukatlar, müvekkillerine hukuki danışmanlık yapmaktadırlar. Müvekkillerinin haklarını korur ve hukuki süreçlerde onları temsil ederler. Avukatın görevleri arasında; hukuki belgeler hazırlamak, dava dosyalarını incelemek, arabuluculuk yapmak gibi birçok sorumluluk vardır. 

Avukat Olmak İçin Gerekenler

Avukat olmak isteyenler öncelikle hukuk fakültesinden mezun olmalıdır. Mezun olduktan sonra ise avukatlık stajının tamamlanması gerekmektedir. Staj sürecini başarıyla tamamlayıp mesleki deneyim sahibi olduktan sonra baro tarafından düzenlenen avukatlık ruhsat sınavına girerler. Bu sınavdan başarılı olanlar ise avukatlık ruhsatı almaya hak kazanır. 

Avukatlık Hizmetleri Nelerdir?

Avukatlık hizmetleri, kendi içlerinde ayrılmaktadır. Avukatlık hizmetleri arasında; ceza hukuku, ticaret hukuku, iş hukuku, aile hukuku, vergi hukuku, medeni hukuk gibi çeşitli alanlar mevcuttur. Bu hizmetlerin haricinde avukatlar, hukuki danışmanlık hizmeti, sözleşme hazırlama, arabuluculuk süreçlerinde de müvekkillerine hizmet verir.

Avukat Görev ve Sorumlulukları

Avukatların görev ve sorumlulukları, hukuki mesele veya anlaşmazlıkların yasalara uygun şekilde çözülmesine dayanır ve bu süreçte müvekkillerini temsil ederler. Avukat görev ve sorumlulukları ise şunlardır:

Dava takibi ve dava işlemlerini kontrol etmek ve yürütmek,

Kurumun veya şahsın menfaatlerini koruyan ve anlaşmazlıkları önleyen hukuki tedbirler almak,

Hukuka uygun, kurumun veya şahsın menfaatleri doğrultusunda sözleşmeler hazırlamak,

Müvekkillerinin adına müzakerelere yapabilir ve katılabilirler,

Müvekkillerini mahkemelerde temsil edebilirler (dava açmak, savunma yapmak vs.),

Müvekkillerine veya danışmanlık almak isteyen insanlara hukuki tavsiyeler verebilirler.

Avukatlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Avukatlık hizmeti almak isteyen veya hukuki danışmanlıkta bulunmak isteyenler için; avukatların ne iş yaptığını, hangi dallarda hizmet verdiği ile ilgili bilgiler aşağıda yer almaktadır. 

  • Avukatlar, müvekkilini yaptığı işin tüm aşamaları hakkında bilgilendirir.
  • Avukat, müvekkiline dava süreci ile ilgili görüşünü şeffaf bir şekilde ifade eder ve olası sonuçlar hakkında bilgi verir.
  • Avukat, müvekkili hakkında her bilgiyi gizli tutar. Avukat mesleğinden ayrılsa dahi müvekkiline ait sırları ifşa edemez.
  • Avukat davada taraf değildir, müvekkilini hukuki ölçülerde savunur.
  • Avukatlar, üstlenilen bir işi veya davayı, taraflar arasında dava konusu olan mal veya paranın bir kısmının kendisine verilmesi karşılığında iş kabul edemez. 
  • Avukat, savunmasını üstlendiği müvekkilinin avukatlığını yapmayı bıraksa dahi diğer tarafın avukatlığını yapamaz. 
  • Avukatlar, her türlü idari kurumda müvekkilini savunma hakkına sahiptir. Bu kurumlar; belediyeler, başbakanlığa bağlı kurumlar, tapu müdürlükleri, valilikler vb.

Boşanma Avukatı Nedir?

Boşanma avukatı, medeni hukukun alt dalı olan aile hukuku çerçevesinde, uyuşmazlıklar sonucu yaşanan boşanma, nafaka, velayet, mal paylaşımı gibi davalara giren avukatlara verilen isimdir. Boşanma avukatı olarak mevzuatta bu şekilde bir avukatlık dalı bulunmamaktadır. Boşanma davalarına giren avukatların kendilerini boşanma avukatı olarak tanıtması yasal değildir. Boşanma süreci evli çiftler için zorlu bir süreçtir bu süreçte hukuki yardım alabilir ve boşanma sürecini en doğru şekilde yönetebilirsiniz. 

Ceza Avukatı Nedir?

Avukatlık mesleğinde branşlaşma olmasa da ceza hukuku konusunda uzmanlaşmış hukukçular internette; ceza avukatı ya da ağır ceza avukatı olarak aratılmaktadır. Ceza avukatı, ceza yargılamalarında vekil ya da müdafi olarak görev yapan avukatlara denir. Ceza hukuku, ceza avukatı tarafından ceza davalarına bakan hukukçulara halk arasında söylenen bir terimdir. Ceza avukatları, temsil ettikleri kişinin yasal haklarını korur ve ceza yargılamasının sağlıklı bir şekilde ilerlemesine yardımcı olur. 

Telefonla Ücretsiz Avukat Danışma Hattı

Avukatlara sorulan sorular arasında, kısa bilgilendirmeler ile yanıtlanabilecek sorular bulunuyorsa, avukatlara soru sormak ücretsizdir. Fakat, ayrıntılı sorular ya da danışmanlık gerektiren sorular için Avukatlık Kanunu gereği danışmanlık ücreti alınmaktadır. Avukata telefon ile ücretsiz danışmak için, soru sormak istediğiniz avukatlık bürosunu arayarak bilgi alabilirsiniz.

Ana Sayfa Nasıl Çalışır? Hizmet Ara Hizmet Ver İletişim