Hizmet Ara
1 10

Ayakkabı Tamircisi

Firma kayıt işleminizi gerçekleştirin, firmanız bu sayfada ücretsiz olarak görüntülensin. Firma Kayıt

Görüntülenme Sayısı 175

Ayakkabı Tamircisi Nedir?

Her gün ayağımıza giyip dışarı çıkarak yıprattığımız ayakkabıların zamanla tamir edilmeye ihtiyacı olabilir. Ayakkabı tamircileri bu ihtiyacımızı gideren kişilere denmektedir. Ayakkabı tamircileri ayakkabıların tabanını değiştirebilir, dikişlerini onarabilir, yırtıkları ve kırıkları da düzeltebilirler. Çeşitli tamir ekipmanlarıyla çalışan ayakkabı tamircileri genellikle deri, kumaş ve lastik gibi malzemeleri kullanırlar. Ayakkabıları ilk günkü haline getirebilmek için özel teknikler ve aletlerden faydalanırlar.

Lostra Nedir?

Ayakkabı bakımı ve onarımı hizmeti sunan yerlere lostra denmektedir. Ayakkabı tamircilerinin iş yerleri için bu terim kullanılır. Bir ayakkabı ile yaşadığınız herhangi bir sorunu giderebilirler. Ayakkabınızın boyası, cilası, tamiri ve diğer birçok konuda hizmet sunmaktadırlar.

Ayakkabı Türleri Nelerdir?

Kullanım amaçlarına göre ayakkabılar türlere ayrılmaktadır:

 • Günlük Ayakkabılar: Spor Ayakkabılar, Sneakers, Babetler
 • Resmi Ayakkabılar: Klasik Deri Ayakkabılar, Kundura, Oxford, Loafer
 • Özel Amaçlı Ayakkabılar: Botlar (askeri, yürüyüş, kışlık), Sandaletler, Terlikler
 • Spor Ayakkabıları: Koşu Ayakkabıları, Basketbol Ayakkabıları, Futbol Kramponları vb.
 • Diğer Ayakkabılar: Topuklu Ayakkabılar, Platform Ayakkabılar, Makosenler

Her ayakkabıyı onarmak için farklı teknikler kullanmak gerekebilir. Ayakkabı tamircileri ayakkabıları özenle inceleyerek yapabilecekleri onarım işlemlerini gerçekleştirirler. Yaptıkları onarımlarda ayakkabının orijinal haline de dikkat etmektedirler. Özellikle kullanılan malzemeler ve tasarımlar özenle seçilir.

Ayakkabı Tamiri Nasıl Yapılmaktadır?

Ayakkabı tamiri, genellikle şu adımları içerir:

 1. Değerlendirme: Ayakkabının hasar durumu değerlendirilir ve tamir edilecek bölgeler belirlenir.
 2. Malzeme ve Alet Temini: Tamir için gerekli malzemeler (yeni taban, dikiş ipi, deri parçaları vs.) ve aletler hazırlanır.
 3. Sökme İşlemi: Hasarlı parçalar dikkatlice sökülür. Bu adım, özellikle taban değişimi gibi büyük tamir işlemlerinde önemlidir.
 4. Tamir: Gerekli onarımlar yapılır. Örneğin, yırtık bir deri parçası onarılır veya yeni bir taban yerleştirilir.
 5. Dikiş ve Yapıştırma: Tamir edilen parçalar uygun şekilde dikilir veya yapıştırılır.
 6. Son Kontrol ve Temizlik: Tamir edilen ayakkabı son bir kez kontrol edilir ve temizlenir.

Ayakkabı tamiri, her tür ayakkabı için farklı teknikler ve malzemeler gerektirir ancak adımlar birbirine benzerdir:

Spor Ayakkabı Tamiri

 1. Değerlendirme: İlk olarak ayakkabının hangi kısmında veya kısımlarında hasar olduğu belirlenir. (taban, üst malzeme, dikişler, bağcıklar vs.).
 2. Taban Onarımı: Taban aşınmışsa, yeni bir tabanla değiştirilir. Eğer taban yapıştırılacaksa, eski taban çıkarılır ve yüzey temizlenir. Yeni taban güçlü bir yapıştırıcı ile yapıştırılır ve sıkıca preslenir.
 3. Dikiş ve Yırtık Onarımı: Yırtık kumaş veya dikişler varsa, uygun bir iplikle tekrar dikilir. Spor ayakkabılarda genellikle naylon veya polyester iplik kullanılır. Ancak ayakkabınıza uygun iplikler bulunamazsa sizinle iletişime geçilebilir.
 4. Bağcık Değişimi: Eski veya kopmuş bağcıklar yeni bağcıklarla değiştirilir.
 5. Temizlik ve Bakım: Spor ayakkabı temizleme spreyi veya köpüğü kullanılarak ayakkabı temizlenir ve mağazadan ilk aldığınız haline döndürülür.

Deri Ayakkabı Tamiri

 1. Değerlendirme: İlk olarak ayakkabıda kullanılan derinin yıpranmış, çizilmiş veya yırtılmış kısımları belirlenir.
 2. Deri Onarımı: Küçük çizikler ve çatlaklar deri dolgu maddesiyle doldurulur ve pürüzsüz hale getirilir. Büyük yırtıklar ise deri yamalarla kapatılır.
 3. Taban Onarımı: Eğer taban aşınmışsa veya hasar görmüşse, yeni bir tabanla değiştirilir. Taban çıkarılır, yüzey temizlenir ve yeni taban yapıştırılır veya dikilir.
 4. Dikiş ve Yapıştırma: Hasar görmüş dikişler yeniden dikilir. Deri ayakkabılar için uygun olan kalın iplikler tercih edilir.
 5. Parlatma ve Bakım: Deri boyası ile ayakkabı yeniden boyanır. Parlatma işlemiyle deri ayakkabı parlak ve yeni görünüme kavuşturulur.

Topuklu Ayakkabı Tamiri

 1. Değerlendirme: Topuğun kırık, aşınmış veya hasar görmüş kısımları belirlenir.
 2. Topuk Değişimi: Eğer topuk kırılmışsa, yeni bir topukla değiştirilir. Eski topuk çıkarılır ve uygun boyut ve şekil ile yeni topuk yerleştirilir. Genellikle yapıştırma ve vidalama işlemi yapılır.
 3. Taban Onarımı: Topuklu ayakkabıların tabanları aşınmışsa, yeni taban malzemesi ile değiştirilir. Özellikle ince topuklu ayakkabılarda bu işlem özenle yapılmalıdır.
 4. Deri ve Kumaş Onarımı: Yırtık veya aşınmış deri veya kumaş kısımlar, uygun yama veya dolgu malzemeleri ile onarılır.
 5. Dikiş ve Yapıştırma: Hasarlı dikişler yenilenir ve gerekli yerler yapıştırılır.
 6. Parlatma ve Bakım: Deri veya suni deri topuklu ayakkabılar uygun cila ve bakım ürünleri ile parlatılır ve korunur.

Her üç tür ayakkabının tamiri de uzmanlık gerektirir ve genellikle özel aletler ve malzemeler kullanılarak yapılır. Tamir işlemi sırasında dikkatli ve özenli çalışmak, ayakkabının ömrünü uzatmak açısından önemlidir.

Ana Sayfa Nasıl Çalışır? Hizmet Ara Hizmet Ver İletişim