Hizmet Ara
1 10

Bilgisayar Tamircisi

Firma kayıt işleminizi gerçekleştirin, firmanız bu sayfada ücretsiz olarak görüntülensin. Firma Kayıt

Görüntülenme Sayısı 339

Bilgisayar Tamircisi Kime Denir?

Bilgisayarlarda meydana gelen donanımsal ve yazılımsal soruları tespit eden ve onaran kişilere bilgisayar tamircisi denmektedir. Bilgisayar tamircileri bilgisayar bileşenleri ve çevre birimleri hakkında derin bilgiye sahiptirler. Yalnızca masaüstü bilgisayarınızın kasasında yer alan donanımları veya dizüstü bilgisayarınızın tamiri (laptop tamiri) değil, fare, klavye, yazıcı gibi çevre birimlerinin de tamirini gerçekleştirebilirler.

Bilgisayar Tamiri Nasıl Yapılır? Bilgisayar Tamircisi Neler Yapar?

·        Teşhis ve Sorun Giderme: Bilgisayarın donanım ve yazılım sorunlarını belirler ve bu sorunları çözer.

·        Donanım Onarımı ve Değiştirme: Bozuk veya arızalı bileşenleri (örneğin, RAM, sabit disk, anakart) onarır veya değiştirir.

·        Yazılım Kurulumu ve Güncelleme: İşletim sistemlerini ve diğer yazılımları kurar, günceller ve yapılandırır.

·        Veri Kurtarma: Bozulmuş veya silinmiş verileri kurtarır.

·        Bakım ve Temizlik: Bilgisayarın iç ve dış temizliğini yapar, tozdan arındırır ve bileşenlerin düzgün çalışmasını sağlar.

·        Danışmanlık: Kullanıcılara bilgisayar kullanımı, bakım ve güvenlik konusunda tavsiyelerde bulunur.

Bilgisayar Tamircisi Olmak İçin Gerekenler

Üst düzeyde donanım ve yazılım bilgisi gerekmektedir. Bunun sebebi donanımsal problemleri tamir ederek çözebilmek ve yazılımsal problemler için de doğru teşhis koyarak uygun çözümü sağlamaktır. Bu meslekte çalışan kişiler, bilgisayar sistemlerinin nasıl çalıştığını ve bu sistemlerde oluşabilecek sorunları tanımlayabilme becerisine sahip olmalıdır.


Donanımların nasıl kullanılacağını, montajını ve yazılımların sisteme nasıl kurulması gerektiğini bilmek de bilgisayar tamircisi için önemli bir özelliktir.

Anakart Tamiri

Bilgisayarın en kritik bileşeni olan anakart tamir açısından oldukça zorlu bir süreçtir. Sisteminizi üzerine inşa ettiğiniz anakartınızda bir sorun yaşamanız bilgisayarınızın düzgün çalışmasını tamamen etkileyebilir.

Anakart tamiri yaparken ilk olarak problemin anakartta olduğundan emin olmanız gerekir. Bunun için sisteminizi başka bir arkadaşınızın anakartı üzerinde çalıştırmayı deneyin. Eğer herhangi bir sorun yaşamazsanız sorun anakartta demektir. Bu noktada anakart üzerindeki yanmış, kopmuş veya hasar görmüş parçaları tespit etmek ilk adımınız olmalı. Sonrasında hasarlı parçaları lehimle değiştirebilir ve onarımını yapabilirsiniz. Ancak uzmanlık gerektiren çip değiştirme ve direnç onarımı gibi işlemlerde profesyonel destek almanızı tavsiye ederiz. Onarımı bitirdikten sonra test edebilirsiniz.

Ekran Kartı Tamiri

Grafik işlemlerini gerçekleştiren ekran kartı sizin daha kaliteli görüntü almanızı ve sistem performansının yüksek olmasını sağlar. Ekran kartında yaşadığınız problemler oyunlarda veya grafik tasarım programlarında performans düşüşü yaşamanıza neden olabilir. İlk olarak sorunun ekran kartında olduğundan emin olmanız gerekir. Aşırı ısınma, fiziksel hasarlar ve görüntü problemleri ekran kartında sorun yaşadığınızın kanıtı olabilir. Sorunu tespit ettikten sonra hasarlı bileşenleri değiştirebilirsiniz. İnternetten bu işlemleri nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz. Onarımlarınızı yaptıktan sonra teste sokabilirsiniz

Ana Sayfa Nasıl Çalışır? Hizmet Ara Hizmet Ver İletişim