Hizmet Ara
1 10

Oto Yedek Parça

Firma kayıt işleminizi gerçekleştirin, firmanız bu sayfada ücretsiz olarak görüntülensin. Firma Kayıt

Görüntülenme Sayısı 143

Oto Yedek Parça Nedir?

Oto yedek parça araçların tamir ve bakım işlemlerinde kullanılan, orjinal ya da yan sanayi olarak üretilmiş parçalardır. Oto yedek parçaları, aracın performansını, güvenliğini ve sürüş konforunu korumak için değiştirilir ya da yenilenir. Oto yedek parça sektörü, otomobil sahiplerinin araçlarını uzun ömürlü ve güvenli bir şekilde kullanmaları açısından önemli bir unsurdur. Otomobili meydana getiren her bir parça tek tek değiştirilebilir özelliğe sahiptir. Arıza veren herhangi bir otomobil parçasının değiştirilmesi ile yerine yedek parça temini yapılarak eski orjinalliğine kavuşması sağlanır. Oto yedek parçaları, orjinal parçalar ile aynıdır ve aynı görevi görmektedir. 

Çıkma Yedek Parça Nedir?

Çıkma yedek parça, hasarlı olan bir aracın, zarar görmemiş olan bir parçasının çıkarılarak başka bir araca takılmasıdır. Çıkma yedek parçalar orjinal parçalara olup fiyatları uygundur. Fakat kullanılma parçalar olduğu için herhangi bir garantisi bulunmamaktadır. Çıkma yedek parçalar genellikle kazalı olan araçlardan çıkarılmaktadır. 

Yan Sanayi Yedek Parça Nedir?

Yedek parça üretici firmalar, otomobillere birebir uyumlu olacak şekilde parçalar üretmektedir. Bu parçalara yan sanayi parçaları denir. Yan sanayi parçalarının üretimini otomobiller üreticileri gerçekleştirmemektedir. Yan sanayi yedek parçaların fiyatları orjinal parçalara göre daha uygun fiyatlıdır.

Araba Parçaları Nelerdir?

Araba parçaları, bir aracın düzgün çalışmasını sağlar. Temel araba parçaları şunlardır; motor, şanzıman, süspansiyon sistemi, fren sistemi, direksiyon sistemi, akü, egzoz sistemi, lastikler, farlar ve sinyaller, klima ve ısıtma sistemleri, elektrik sistemleri ve bileşenler arabanın temel parçalarıdır. 

Yedek Parça Türleri Nelerdir?

Oto yedek parçalar, çeşitli kategorilere ayrılmaktadır. En yaygın kullanılan oto yedek parça türleri şunlardır:

 • Piston
 • Sibop
 • Silindir kapağı
 • Krank mili
 • Akü
 • Amortisör
 • Direksiyon kutusu
 • Egzoz borusu
 • Balata
 • Şanzıman
 • Katalizör
 • Tampon
 • Hava Filtresi
 • Yağ Filtresi
 • Polen Filtresi

Oto yedek parça seçimi, araç sahiplerinin dikkat etmesi gereken önemli bir konudur. Doğru parça seçimi aracın performansını doğrudan etkiler. 

Şanzıman Nedir?

Araç alırken en dikkat edilen kriterlerden biri araba modelinin şanzıman türüdür. Vites geçişleri için önem taşıyan şanzıman, sürüş sırasındaki konforu da etkilemektedir. Şanzıman kelimesinin kökeni Fransızcadan gelmektedir ve Türkçeye çevrildiğinde hız değiştirme kutusu anlamına gelmektedir. Şanzıman, otomobilin motorundan aldığı gücü tekerleklere dengeli şekilde ileten sistemdir. Şanzıman hız ve hızlanma arasındaki dengeyi sağlar. Şanzımanlar ikiye ayrılmaktadır; otomatik ve manuel şanzıman. Manuel şanzıman; sürücünün vites değiştirmeyi kendi yapmasıdır. Debriyaj pedalı kullanarak vites değiştirilir. Otomatik şanzımanda ise; vites değiştirme işlemi otomatik yapılır ve debriyaj pedalı bulunmamaktadır. Otomatik şanzımanlar araçların hızına ve motor yüklerine bağlı olarak kendisi vitesi değiştirir.

Şanzıman Arızası Nasıl Anlaşılır?

Aracın şanzımanı bozulmadan önce arıza belirtileri vererek kendi belli eder. Şanzıman arızasının birçok belirtisi bulunur. Bunlar:

 • Araba hızlanma süresinin uzaması,
 • Vites değiştirme işlemlerinin sert olması,
 • Vites değiştirirken sürtünme sesi ya da zorlanma,
 • Aracın altından kırmızı parlak bir sıvı sızıntısının olması,
 • Yokuş çıkarken zorlanma,
 • Yakıt tüketiminde normalden fazla artış şanzıman arızasının belirtileridir. Aracınızda bunun gibi belirtiler mevcut ise oto yedek parça servislerine giderek arızanın çözüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz. 

Motor Nedir ve Nasıl Çalışır?

Motor, aracın ana güç kaynağıdır ve yakıtın yanması ile enerji üretir. İçten yanmalı motor çeşitleri; yakıt (benzin, mazot) ve hava karışımını sıkıştırarak ateşler ve enerjiyi mekanik harekete dönüştürür. Motor; silindir, piston, krank mili, kam mili, valf, yakıt enjektörü ve bujilerden oluşmaktadır. 

Oto Yedek Parça Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araçların belirli dönemlerde bazı parçalarının değiştirilmesi gerekmektedir. Değişim zamanı ertelenen ya da tamiri yapılmayan parçalar ileriki dönemlerde sorun oluşturabilmektedir. Araçlar belli bir kilometreye ulaştığında belirli parçalarının değiştirilmesi ve bakımının yapılması gerekmektedir. Oto yedek parçalarının orjinal olması beklenilen performansların karşılanması için önemli bir unsurdur. Otomobiller çalışan aksanlara sahip olduğu için seçilen ürününün kalitesinin iyi ve orjinal olması gerekmektedir. Yol arızalarında ve duruş sırasında oluşan arızalarda kaliteli ve orjinal oto yedek parçalar ile değiştirilmesi önemlidir. Araçların yalnızca markasına değil modeline, üretim yılına, kilometresine göre de pek çok değerlendirme göz önüne bulundurularak yedek parça seçiminin yapılması gerekir. 

Oto Yedek Parça Fiyatları

Araçların tamir ve bakım işlemlerinde kullanılan, orjinal ya da yan sanayi olarak üretilmiş parçalara, oto yedek parça denmektedir. Oto yedek parçalar, aracın performansını, güvenliğini ve sürüş konforunu korumak için değiştirilmektedir. Marka, model, kilometre gibi unsurlara bağlı olarak değişen yedek parça fiyatlarında önemli olan diğer bir unsur ise yedek parçanın orjinalliğidir. Yedek parçanın orjinal olması, aracın uzun ömürlü olmasını sağlar ve sürüş sırasında oluşabilecek arızaların sebebiyet verebileceği kazaları önler. Oto yedek parça fiyatları 450 TL ile 180.000 TL arasında marka, üretim yılı ve aracın kilometresine göre değişiklik göstermektedir. 

Ana Sayfa Nasıl Çalışır? Hizmet Ara Hizmet Ver İletişim